Вважають, що головне завдання едукатора – ефективно подати навчальний матеріал, але мало хто замислюється над тим, як саме створюються лекції, навчальні програми, методичні посібники. Це не тільки пошук самого матеріалу, але і створення тексту, його обробка, яка полягає в стилістичному, граматичному і пунктуаційному грамотному написанні, підбір ключових слів і виразів.
Безумовно, багато що ви можете зробити без сторонньої допомоги, проте навряд чи варто відмовлятися від допомоги онлайн-сервісів, які можуть допомогти вам заощадити багато часу на перевірку україномовного тексту.
Перевірка тексту на помилки
- Soloveiko — безкоштовний онлайн-сервіс перекладу та перевірки українських текстів.
- Мова – ДНК нації – повністю безоплатний сервіс, який допоможе виявити більшість орфографічних, граматичних і лексичних помилок.
- LanguageTool – майже ідентичний попередньому сервіс, який додатково має розширення для браузера Google Chrome.
- Onlinecorrector – встановлюється, як доповнення до Google Документів і дозволяє автоматично знаходити орфографічні, пунктуаційні, граматичні та стилістичні огріхи, помилки у слововживанні та використанні символів. Є платна та безкоштовна версії.
Переклад російських слів
- Google Translate – найпростіший варіант для перекладу, який має один єдиний недолік – сервіс пропонує найближчий варіант до російськомовного слова.
- Російсько-українські словники – чудовий онлайн-ресурс, на якому зібрано 18 словників різних авторів.
Перевірка орфографії
- Словники України on-line – стануть у нагоді тоді, коли ви маєте сумніви щодо правильності написання слова у різних відмінках або коли необхідно перевірити рід іменника в українській мові.
Переклад запозичених слів
- Словотвір – онлайн-майданчик для перекладу запозичених слів. На сайті є можливість обговорення, вибір перекладу із запропонованих варіантів та можливість додати свої переклади чи коментарі.
Переклад фразеологізмів
- Російсько-український словник сталих виразів – сервіс для перекладу висловів. Результати пошуку будуть більш вдалими, якщо робити пошук не всього вислову відразу, а за ключовими словами.
Інші ресурси
- Офіційний сайт української мови – історія мови, правила правопису, підручники та багато інших корисних речей для навчання та викладання.
- Словопедія – безкоштовний ресурс з великою кількістю українських тлумачних словників.
- Словник скорочень української мови – є найбільшим у світі словником скорочень української мови в інтернеті та єдиним словником, який містить нові та сучасні скорочення і поповнюєтся щоденно.
- Корпус української мови – це електронне зібрання текстів, призначене для наукового та практичного вивчення української мови. Кожній одиниці тексту (морфемі, слову, словосполученню, реченню) приписана певна супровідна інформація: частиномовна належність, граматична форма, синтаксична функція, контекст тощо.
- Словник-довідник “Велика чи мала літера?” – перший в українській лексикографії словник-довідник, присвячений написанню слів і номінативних словосполучень з великої чи малої літери.
У статті використані матеріали з ресурсу ilatanka.in.ua