Наприкінці року прийнято підбивати підсумки. Бажано робити це так, щоб не завдати шкоди своєму психічному здоров’ю. 2020 рік був далеко не типовим, тож і підбивати підсумки цього року слід по-особливому. У цьому матеріалі розкажемо, на чому слід сфокусуватися, щоб підбити підсумки року безболісно і продуктивно.
- Помічайте досягнення
Щоб екологічно підбивати підсумки, передовсім слід звернути увагу на свої досягнення. Так, вони можуть бути не такими вагомими, як у звичайний докарантинний період. Та психологи радять прописувати всі свої здобутки: від найбільш вагомих до найдрібніших. Іноді ми не помічаємо своїх досягнень – наприклад, того, що зуміли оптимізувати роботу цілого підрозділу або вивчили 20 нових рецептів. Візьміть собі за звичку хвалити себе за свої перемоги – і тоді ви будете помічати, що справді зробили чимало.
- Визначте, чим ви пишаєтеся
Продовжуючи тему досягнень, визначте 5-10 фактів, про які ви готові гордо заявити: “Я це зробив/-ла!” Можливо, ви навчилися їздити на авто, опанували викладання у Zoom, скинули 5 зайвих кілограмів. Важливо, що ви доклали до цих результатів зусиль і тепер можете пишатися собою. Також добре проаналізувати, як вам вдалося досягти таких результатів – і ви матимете дієвий алгоритм на майбутнє.
- Проаналізуйте невдачі
Звісно, аналізувати слід і свої невдачі. Та тут важливо відокремлювати ті речі, які недалися з вашої вини, і ті, що не залежали від вас. Зосередьте свою увагу на тому, що перебувало в сфері вашої відповідальності. Будьте чесні із собою. Можливо, слід було присвятити більше часу підготовці презентації на робочих зборах або ж більш уважно ставитися до потреб клієнтів. Такий аналіз допоможе вам уникнути схожих ситуацій у майбутньому.
- Дякуйте
Подумайте, кому/чому ви вдячні у році, що минає? Пропишіть список подяк на папері. Коли ми дякуємо, то вже стаємо щасливішими. Тому не нехтуйте подяками. Якщо ваша подяка адресована певній людині, не зайвим буде сказати про це особисто.
- Порівнюйте себе сьогодні із собою торік
Одна зі схильностей людського мозку полягає в тому, що ми порівнюємо себе з іншими. Та часто така звичка є контрпродуктивною. Вона демотивує і змушує відчувати фрустрацію з приводу того, що хтось встиг досягти більше. Та треба пам’ятати, що життєві обставини у всіх різні. І замість того, щоб порівнювати себе із кимось, слід порівнювати себе сьогоднішніх із собою в минулому. Ви здивуєтеся, наскільки змінилися за рік, особливо у 2020-му, адаптуючись до нових умов.
Тож підбивайте підсумки та аналізуйте свій рік свідомо. Це допоможе вам правильно розставити пріоритети та визначити напрям руху у прийдешньому році.