Час, який сьогодні витрачають на навчання, скорочується, а потреба у володінні різноманітними навичками зростає
Для більшості працівників витратити п’ять років на освіту – вже надто велика розкіш. Але без додаткових знань сьогодні аж ніяк, отже давнє правило «будеш трудитися – будеш кормитися» сьогодні набуває нового прочитання: будеш учитися – будеш кормитися. Про те, як змінюється підхід до процесу навчання – в огляді K.Fund Media.
Adult learner – дорослий студент
У світовому освітньому середовищі поняття «дорослі учні» (adult learners) використовується практично всюди. Це люди, старші 25 років, часто вони працюють та, можливо, вже мають одну вищу освіту.
Дослідники канадського Ryerson University (Торонто) з’ясували, що дорослі студенти інакше ставляться до навчання: вони вибагливі, вивчають тільки те, що їм необхідно, та самі визначають свою мету.
Вони шукають рішення проблем та хочуть розуміти, як навчальний курс їм у цьому допоможе
Онлайн-освіта з’явилася порівняно нещодавно, але вже зараз це не тільки звичні MOOCs (Massive open online courses, масові відкриті онлайн курси) на Coursera та подібних до неї платформах. І студенти мають вирішити – купувати сертифікат про завершення курсу чи просто прослухати курс? Вивчати цикл курсів для отримання онлайн професії чи обрати різні спеціалізації для саморозвитку? Сьогодні є кілька способів навчатися онлайн.
1. Сертифікат від професора
Роботодавці дійсно можуть узяти цей документ до уваги. Уперше таку практику використав американський професор Девід Вайлі (David Wiley, Utah State University). Він запросив всіх охочих узяти участь у своєму онлайн-курсі.
«У результаті п’ятеро людей, про яких приймальна комісія ніколи не чула, отримали оцінки від професора Вайлі разом із 15-ма іншими студентами», – пише видання The Chronicle of Higher Education. Такий формат навчання заощаджує витрати і допомагає вивчити той курс, який потрібен, та одержати свідоцтво про отримані знання.
2. Онлайн-університети
На відміну від безкоштовних або умовно безкоштовних курсів (коли, припустимо, потрібно сплатити за сертифікат), онлайн-університети створюють більш зрозумілу комунікацію з роботодавцями, і компанії беруть випускників на стажування або на роботу.
Крім того, онлайн-університети провадять іншу комерційну політику – вони не прагнуть бути рекламним майданчиком для вишів. Ще одна перевага – наявність у них конкретної спеціалізації.
3. Освітні спільноти
В англомовному середовищі набувають популярності так звані освітні спільноти, наприклад, General Assembly. Це інтенсивні програми занурення в професію як онлайн, так і офлайн. Три основні переваги такої форми навчання – короткостроковість, практичність та безпосередній зв’язок із роботодавцем.
Викладають у спільнотах тренери-практики, які можуть брати участь у складанні курсу з урахуванням вимог ринку, вони ж перевіряють домашні завдання. Роботодавці мають доступ до мотивованих людей із актуальними знаннями та практичним досвідом, серед яких можуть обрати працівників.
4. Peer learning
Цей варіант навчання передбачає, що студентам не потрібен ані професор, ані вчитель. Головна ідея тут – соціальна активність самих студентів.
«Ми віримо, що кожен є експертом у чомусь, і що найкращий спосіб навчання – це ділитися інформацією та посилювати зв’язки одне з одним, а зворотний зв’язок необхідний для покращення цього процесу», – заявляє про свої цінності Peer2Peer University.
5. Освітнє середовище
Можна також створити освітній курс самостійно. У цьому допоможе новітня веб-розробка – освітні середовища, які студенти наповнюють на свій розсуд. Наприклад, Future Learning Environment – безплатна програма з відкритим кодом, яка дозволяє зберігати та обмінюватися інформацією у вільному режимі, спілкуватися, працювати в групах та багато іншого. Програму розроблено в Університеті Гельсінкі та вона вже має 16 мовних версій.