Чи могли ми уявити ще 10-15 років тому, що штучний інтелект увійде в життя простих українців та зробить його комфортнішим та простішим? Але це стало реально завдяки стрімкому розвитку комп’ютерних технологій.
Чат-бот (англ. chatbot) − комп’ютерна програма, розроблена на основі нейромереж та технологій машинного навчання, яка веде розмову за допомогою слухових або текстових методів. Чат-ботів використовують для досягнення якої-небудь мети (наприклад, надання потрібної інформації) або задля розваги. Чат-боти поступово витісняють звичайний комунікативний маркетинг, а також здатні значно допомогти у навчанні.
Цифровий формат освоєння навчальних програм продовжує свою експансію на всіх рівнях освіти. І хоча онлайн-курси зробили навчання доступним для мільйонів людей по всьому світу, дослідження показують, що тільки 7% слухачів від зарахованих на курс фактично завершують їх. Незважаючи на глобальну діджіталізацію, користувачі в «веб-аудиторіях» відчувають дискомфорт під час відсутності підтримки та зворотного зв’язку. Чат-боти допомагають долати цей розрив, функціонуючи в якості навчальних асистентів.
При великій кількості діючих онлайн-сервісів в сегменті eLearning, чат-боти представляються багатообіцяючим інструментом, оскільки можуть супроводжувати кожного слухача індивідуально, відповідно до його рівня і темпу засвоєння, роблячи навчання доступним практично для будь-якої людини, яка має доступ до Wi-Fi. Чат-боти не вимагають істотних ресурсних витрат і потенційно можуть допомогти мільйонам студентів по всьому світу.
Навіщо створювати ботів-викладачів, докладно пояснив Дональд Кларк, засновник PlanB Learning. Нижче ви знайдете декілька ідей про функції чат-ботів для шкіл, університетів та для самостійного навчання.
1 Адміністративна підтримка вчителів та провайдерів
Чат-боти чудово відповідають на питання з серії «хто», «що», «коли» і «де», причому роблять це 24 години на добу 7 днів в тиждень. Тим самим у викладачів звільняється більше часу, щоб вчити, а не відповідати весь час на одноманітні питання.
2 Залучення в роботу тих, хто навчається
Крім відповідей на стандартні запитання, чат-боти здатні мотивувати вчитися. Наприклад, норвезький бот Differ відправляє студентам корисні статті або запрошує взяти участь у дискусії.
3 Викладання
Бота можна навчити вчити. За допомогою технологій штучного інтелекту чат-боти будуть структуровано підносити знання з конкретного предмета і відповідати на запитання студентів.
4 Зворотній зв’язок
Гарний викладач розуміє, що його учень знає на відмінно, а що треба ще підтягнути. Але, на жаль, вчителі не встигають індивідуально відстежувати програму кожного студента. Ситуацію можуть врятувати чат-боти, які спеціалізуються на зворотному зв’язку.
5 Застосування знань
Знання потрібно не тільки отримувати, але й вміти їх використовувати. Однак практичним завданням часто не приділяють достатньо часу в процесі навчання. Всі зусилля, як правило, спрямовані на те, щоб наповнити студента інформацією. Боти зможуть давати студентам завдання, підштовхувати до їх вирішення і оцінювати результат.
6 Розвиток критичного мислення
У недалекому майбутньому чат-боти навчаться аналізувати текст на фактичні і логічні помилки. Бот-викладач зможе сказати, що в тексті немає ознак критичного мислення і підказати, як це виправити.
7 Універсальний викладач
Ідеальний чат-бот буде експертом в декількох дисциплінах, таким чином освіта звільниться від пут інститутів, деканатів та інших суворих рамок.
Матеріал підготувала
Катерина Мельник