Щоб не піддаватись паніці, а ставати кращими та ефективнішими у своїй роботі, слід застосовувати підходи тайм-менеджменту. Особливо вони актуальні при дистанційній або надомній зайнятості. Адже у таких умовах набагато легше відволіктись, змістити строки виконання задач та змішати робочі та особисті справи. Пропонуємо добірку порад від команди grc.ua.
Одна з популярних формул планування робочого дня 60:20:20. Вона складається з 60% робочого часу (плановане виконання основних завдань та функцій), 20% часу на творчість, самоорганізацію чи відпочинок та ще 20% резервного часу на незаплановані та термінові задачі.
Почнемо з основної частини – робочого часу. Як краще розпланувати 60% свого дня?
1. В розрізі тижня плануйте важливі заходи
Наприклад, на наступному тижні у вас має відбутись конференц-кол з керівником вашого департаменту чи підрозділу. Сама зустріч має бути тривалістю 30 хвилин. Плюс додайте сюди ще мінімум 5 хвилин на підготовку (або більше, якщо, наприклад, ви маєте презентувати результати своєї роботи або новий проєкт, а не просто обговорити поточні справи). Та й радимо додати ще додаткові 15 хвилин. Тому що рідко коли такі зустрічі повністю вписуються в таймінг.
Цей підхід варто застосовувати і для планування домашніх та особистих справ. Якщо ви маєте відвідати родичів або у вас заплановані тренування тричі на тиждень, занесіть ці справи у свій щоденник. Не забутьте врахувати час на дорогу та підготовку (наприклад, щоб перевдягнутись та прийняти душ після заняття спортом).
2. Плануйте справи схематично блоками.
Краще робити це напередодні ввечері. Наприклад, з 9:00 до 12:00 – дзвінки клієнтам, з 13:00 до 15:00 – робота з поточною документацією, а з 16:00 до 18:00 – робота над майбутніми проєктами та опрацювання нових ідей. Зрозуміло, що часові рамки цих блоків можуть зміщатись, але бажано, щоб не більше, ніж на 30 хвилин.
Тут важливо робити певні справи в один і той самий час та враховувати індивідуальні особливості та біоритми. Жайворонкам краще планувати найважчі завдання на першу половину дня, а совам – відвести для цього другу.
3. Всередині блоків залиште час на незаплановані справи та / чи відпочинок
Основні справи мають бути базою вашого планування та головною складовою блоків. А далі ви можете відвести час в них для другорядних справ (або незапланованих) або на відпочинок. Пам’ятайте, що і на те, і на те ми можемо витрати по 20% свого часу.
Взагалі, між справами корисно переключатись. Зробили одне завдання з блоку? Приділіть 10 хвилин фізичним вправами. Завершили повністю блок? Почитайте книгу перед тим, як перейти до наступного.
Як ще можна планувати день?
Якщо вам не до вподоби формула 60:20:20, можна скористатись іншими системами тайм-менеджменту:
Метод Айві Лі
Суть методу в тому, що в кінці робочого дня ви плануєте 6 головних справ на завтра та розташовуєте їх за ступенем важливості – від найбільш до найменш важливого. На наступний день ви беретеся за виконання першого в списку завдання, а незавершені справи переносите на наступний день. Цей метод досить зручний, проте не підходить тим, у кого часто з’являються незаплановані задачі.
GTD – Getting Things Done
Автор цієї методики вважає, що не потрібно розділяти завдання на важливі і неважливі. Адже врешті-решт ви маєте виконати їх всі. Тому, як тільки завдання поступило, запишіть його та виконайте одразу, коли буде час. Тут важливо чітко описати задачу. Не просто «зробити презентацію», а «намалювати графіки, підібрати цитати, підготувати ілюстрації, обрати та отформатувати шаблон для оформлення».
Техніка Pomodoro
Досить простий і зрозумілий метод: 25 хвилин активно працюємо, 5 хвилин відпочиваємо, після 4 періодів роботи робимо довгу перерву на 20 хвилин. Таке чергування роботи і відпочинку допоможе уникнути втоми та підтримувати високу працездатність. Проте тут важливо виконувати тільки робочі завдання у відповідні відрізки, чітко лімітувати періоди відпочинку та не відводити на них більше часу, ніж задумано.
Отже, технік по роботі з упорядкуванням свого часу досить багато. І ви можете обрати ту, яка більше відповідає вашій професії та ритму життя. Головне – ваше бажання ефективніше планувати свій день.
Джерело