Лідерство — це якість, про яку говорять інфлюенсери у своїх інтерв’ю, публікують статті рейтингові видання світу, прагнуть додавати до свого резюме пошукачі роботи. Молодіжні організації, ініціативи та проєкти також схильні зосереджуватися на розвитку лідерства серед людей. Чому вони роблять акцент саме на цій навичці та вважають її значимою для сучасного суспільства? Спробуємо розібратися!
Найперше, що важливо розуміти про лідерство — це те, що воно не завжди пов’язане з керуванням і організацією людей.
У психології та соціології лідерство визначають як вид соціального впливу для досягнення певних цілей. Відповідно, лідер — людина, яка має цей вплив. Утім, вплив необов’язково має бути прямим і, до прикладу, спонукати конкретну групу людей до визначених дій. Він може виявлятися через ухвалені рішення, висловлені думки, певні дії. Так, людина, яка відмовиться від використання одноразового пластику, може завдяки своєму прикладу запустити ланцюжок такої поведінки серед свого оточення, ставши своєрідною рольовою моделлю, лідером.
Окрім цього, лідерство відображається й на повсякденному житті: люди, з розвинутими якостями лідерства, як правило, замислюються над наслідками своїх дій та усвідомлено приймають рішення, а також стають ініціаторами нового, не бояться змін.
Тепер, коли ми визначили переваги, які надає володіння лідерськими якостями, варто відповісти на ще одне запитання: навіщо ставати лідером?
Відповідь, звісно, має бути вашою особистою — такою, яка б відображала ваші потреби та прагнення. Загалом, лідерські навички стануть у пригоді, коли ви:
- хочете надати розголосу ідеї;
- маєте намір втілити власну ініціативу;
- відчуваєте труднощі, ухвалюючи будь-які, навіть повсякденні рішення.
З чого ж починати, якщо готові розвивати лідерство?
Немає потреби шукати «того самого» моменту, аби зарекомендувати себе як лідера. Найкраще, якщо ініціативність і проактивність стануть стилем вашого життя.
Організувати групу для підготовки до іспиту? Хто, якщо не ви?
Сказати керівництву про те, що саме не влаштовує на роботі й запропонувати шляхи вирішення? Чудовий прояв лідерства!
Зрештою, наповнити цукорницю, не очікуючи, поки це зробить хтось інший — так-так, навіть це!
Механізм, що веде до змін у таких незначних ситуаціях, і той, який призводить до глобальних зрушень, насправді один і той самий. Ланцюжок змін виглядає так: існує те, що потрібно змінити — лідер ініціює цю зміну — лідер доводить ініціативу до результату. Ця схема може виглядати занадто простою, але погляньте на неї ще раз: так усе і стається.
Що потрібно, щоб розпочати цей ланцюжок? Прийняти рішення! Власне, все.
Тепер з’являється і відповідь на те, чому про лідерство говорить весь світ: це універсальна навичка, яка не вимагає специфічних знань чи вроджених якостей і яку може розвинути кожен. Застосовувати лідерські якості під силу будь-кому повсякчас у буденному житті.
Разом з цим, саме лідерство є рушійною силою, завдяки якій створюється нове й покращується вже наявне.
Усім цим і пояснюється розголос навколо теми лідерства.
Цей матеріал був підготовлений Всеукраїнською молодіжною громадською організацією «AIESEC в Україні», члени якої працюють над розвитком лідерства в молоді шляхом міжкультурних обмінів, членства в організації та проведення подій, які сприяють розвитку юних лідерів. AIESEC в Україні працює у сфері цілей сталого розвитку, інформуючи суспільство в цій тематиці та організовуючи ініціативи, які сприяють вирішенню таких проблем. У час війни активна спільнота молодих людей, готових впроваджувати позитивні зміни, надзвичайно цінна. Тож якщо хотіли б долучитися до нових проєктів і подій організації або просто дізнатися більше про її діяльність, заходьте на сторінки організації у соцмережах: Instagram, Telegram.