АЛГОРИТМ ПОШУКУ РОБОТИ
Якщо рішення про зміну роботи було ухвалено раптово або ви взагалі опинились на ринку праці не з власної волі, то, можливо, відчуваєте розгубленість: куди бігти, кому писати, з чого почати пошук роботи? Нагадаємо, що в загальному вигляді для працевлаштування потрібно здійснити 6 кроків:
- Крок №1. Визначити мету пошуку роботи;
- Крок №2. Проаналізувати ринок праці та власні компетенції;
- Крок №3. Скласти (або оновити резюме), враховуючи вашу мету та тенденції ринку;
- Крок №4. Скласти супровідний та/чи мотиваційний лист;
- Крок №5. Опрацювати вакансії та відгукнутись на них;
- Крок №6. Підготуватись до співбесіди та пройти її.
Звичайно, що послідовність виконання цих кроків не завжди буде лінійною. Тобто ви можете повернутись до оновлення резюме після декількох співбесід. Адже безпосереднє спілкування з рекрутером дасть вам змогу краще зрозуміти вимоги роботодавців та їхні критерії оцінювання кандидатів. А тому ви можете захотіти по-іншому розставити акценти у вашому CV.
У цій послідовності дій саме співбесіда може викликати найбільше занепокоєння. По-перше, це фактично фінальний етап при працевлаштуванні. А по-друге, описувати свої досягнення в резюме, ретельно обдумуючи кожне слово, в спокійній обстановці – це одне. А от розповідати про них на особистій зустрічі, коли від хвилювання все може вилітати з голови, – геть інше.
Стресу додає ще той факт, що конкуренція на ринку праці України у 2020 році досить відчутно зросла. Як влучно зазначила Інна Кравченко, Executive Search консультант grc.ua, потрібно розуміти, що відгуків на вакансії зараз більше, а час рекрутерів залишився незмінним: «Тому тут має бути снайперський підхід – у вас є один шанс поцілити». І в цьому вам допоможе модель STAR.

РОЗПОВІДАЄМО ПРО СВОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ «ЗІРКОВО»
Як зазначалося вище, на співбесіді ми можемо відчувати абсолютно зрозумілий стрес. І внаслідок нього наші відповіді можуть бути хаотичними, незрозумілими, неструктурованими. А рекрутеру від таких відповідей «буде ясно, що нічого не ясно».
Уникнути цього вам може допомогти модель STAR. Використовуючи її, ви розповісте про конкретну ситуацію із вашої практики, про свою роль у ній та успіхи, яких вам вдалось досягнути. Причому зробите це структуровано та закцентуєте увагу на ключових деталях.
Модель STAR у відповідях найдоречніше застосовувати при відповідях на запитання, які починаються зі слів: «Опишіть ситуацію, коли ви…» або «Наведіть приклад…».

- Опишіть ситуацію, коли вам доручили виконати завдання, в доцільності якого ви сумнівались.
- Наведіть приклад, в якому ви поставили перед собою мету й успішно її досягли.
- Розкажіть про те, як ви вийшли за межі своїх посадових обов’язків, щоб виконати завдання.
- Розкажіть про те, як ви розставляєте пріоритети в роботі, коли на вас навалюється купа невідкладних справ.
Ваша відповідь на подібні запитання має складатись з 4 частин:
- S – Situation – ситуація, з якою ви стикнулись. Опишіть її у загальних рисах і постарайтеся передати важливість та значущість;
- T – Task – завдання, яке стояло перед вами;
- A – Action – ваші дії для вирішення завдання. Розкажіть про те, що ви зробили, аби домогтися виконання поставлених завдань;
- R – Result – результат, підсумок якого ви змогли досягти. Бажано навести конкретні результати по KPIs, використовуючи цифри («Збільшила трафік сайту на 30%», «Уклав на 20% договорів з новими клієнтами більше, ніж у середньому по відділу» тощо). Якщо ж це неможливо зробити, згадайте про емоційну оцінку або бонуси (як матеріальні, так і нематеріальні), які ви отримали за успішне виконання завдання («Був нагороджений туристичною поїздкою», «Отримала підвищення»).
Щоб ця модель ідеально спрацювала на співбесіді, потрібно заздалегідь підготуватись. Оберіть 3-4 ситуації з вашого досвіду, які найяскравіше розкривають вашу експертність. Кожна з цих ситуацій має бути значущою, як і ваша роль у ній. Наприклад, розкажіть про те, як ваш відділ не встигав виконати місячний план продажів, а ви змогли укласти договір з новим клієнтом і тим самим досягнути поставлених KPIs. Повірте, те, що ви продумаєте такі ситуації заздалегідь, зіграє вам дуже хорошу службу на самій співбесіді.
Джерело: grc.ua