Що відбувається в мозку, коли ми навчаємося?

blog bg

У кожному віці навчання впливає на нас по-своєму, та в кожному разі цей вплив позитивний. Вчені доводять, що коли ми опановуємо нові навички, у нашому мозку відбуваються зміни. Які саме? Дізнаєтеся в матеріалі.

Нові нейронні сполучення

Щоразу, коли ми щось вивчаємо, у нашому мозку формуються нові з’єднання та нейрони, що зміцнюють або послаблюють наявні нейронні шляхи. Ці процеси ще називають пластичністю мозку. 

Дендрити (відростки нервової клітини) у ваших нейронах отримують сигнали від інших дендритів. Ці сигнали поширюються через аксони (відростки нейрона, яким імпульси рухаються від тіла клітини до інших нервових клітин). Ці сигнали поширюються миттєво, іноді за долі секунди. Чимало сигналів поширюються так швидко, що мозок навіть не встигає на них зреагувати.

Мозок продовжує змінюватися протягом усього життя. І що більше ви будете вчитисчя, то то більш “пластичним” ставатиме мозок.

Тимчасове у постійне

Все, що ви вивчаєте, надходить спершу до короткотермінової пам’яті. З часом дещо з цього осідає у сховищі довготривалої пам’яті.

Сон – це важлива складова перенесення інформації з корокотривалої до довготривалої пам’яті. Ось чому втрата пам’яті спостерігається у випадках довгої відсутності сну. Так як спогади “подорожують” між багатьма синопсами та нейронами, через певний час вони можуть відображатися неповно або зі спотворенням.

Вивільнення дофаміну

Вивчення нової інформації захоплює. Воно спричиняє вивільнення нейромедіатора дофаміну, який дозволяє відчувати задоволення і не відчувати болю. Тому навчання стає не лише захопливим, а й змушує хотіти повторення досвіду. Це бажання не таке сильне, як в інших процесах, де бере участь дофамін, як-от закоханість чи залежності. Та після позитивного досвіду навчання природньо захочеться ще.

Пришидшення мозку

Мієлін (оболонка нейронних волокон) пришвидшує сигнали в наших нейронах. Що більше ви навчаєтеся, то більше мієліну потрапляє на нервові аксони. Завдяки цьому мозок стає більш “включеним” і швидким. Мієлін працює особливо добре, коли ми багаторазово повторюємо новий досвід регулярно, наприклад, коли практикуємо гру на музичному інструменті чи вивчаємо слова іноземної мови. Особливо це стосується навчання в дорослому віці. 

Коли ви не вивчаєте нічого нового

Під час одного з досліджень вчені виявили, що нудьга, яка трапляється тоді, коли ви довго не вчите нічого нового, може бути небезпечною для здоров’я. Люди, які скаржилися на нудьгу протягом тривалого часу, мали серцево-судинні захворюванні майже вдвічі частіше, ніж ті, хто не нудьгували, опановуючи нове.

Підсумок

Тож тривала відсутність навчання і засвоєння нових знань сповільнює мозок і робить його менш оперативним. На противагу, навчання в дорослому віці добре впливає на здоров’я та підтримання ваших когнітивних здібностей, знижує ризики виникнення хвороби Альцгеймера та деменції.

Джерело