Співбесіда англійською мовою — це цілком нормальна практика у більшості сучасних компаній. Адже так HR може одночасно дізнатися рівень англійської у пошукача і отримати вичерпну інформацію про його уміння та компетенції.
От тільки у самих пошукачів співбесіда англійською часто викликає неабиякі труднощі. Особливо якщо рівень мови ще далекий від вільного.
Як розповідати про себе: покроковий план
Самопрезентація зазвичай триває від 3 до 5 хвилин, але саме від неї залежить перше враження HR-a. Дуже рекомендуємо підготуватися заздалегідь.
Розповідь бажано вмістити у 15 речень. Більше — не варто. Якщо говорити надто довго, то вас можуть просто перервати, щоб перейти до інших питань.
План презентації потрібно розробити до співбесіди та чітко його притримуватися. Розповідь повинна бути компактною, без зайвих деталей, але при цьому вміщувати всю необхідну інформацію.
Отже, розглянемо обов’язкові пункти плану:
1. Загальна інформація про себе
Правильно представитися — це найпростіше, адже це один з найперших уроків в англійській мові.
My name is Mykola Koval. — Мене звати Микола Коваль.
I’m 25. — Мені 25.
Важливо! Забудьте фразу «Let me introduce myself». Це рудимент, який застосовують тільки в загальноосвітніх школах. В реальних ситуаціях її не вживають практично ніколи.
Спробуйте зробити свою розповідь менш формальною та учнівською. Використовуйте вставні слова та словосполучення. Наприклад, so, okay, well, let’s start.
Well, my name is Mykola Koval. — Отож, мене звати Микола Коваль.
Вставні слова допоможуть зробити мову більш близькою до розмовної. Проте важливо використовувати їх в міру. Якщо переборщити з ними, то презентація буде виглядати дуже штучно.
2. Місце проживання
Поки що все досить просто. Тут потрібно вказати місто та район, якщо місто велике. Можете також розповісти, звідки ви родом чи звідки переїхали, але це не обов’язково.
I’m from Lviv. — Я зі Львова.
I live in Pechersk district. — Я живу на Печерську.
I used to live in Kharkiv. — Я раніше проживав у Харкові.
My hometown is Odesa. — Моє рідне місто — Одеса.
Існує невеликий нюанс, який багато хто забуває. Будьте обережні із фразою «I live in…». Наприклад, якщо ви проходите співбесіду в Києві на посаду інхаус, то фраза «I live in Kyiv» буде зайвою, бо вона не несе смислового навантаження та звучить недоречно. Але для онлайн-співбесід вона підійде.
3. Сім’я
Тут обережно. Згадати про сім’ю — то добре, але дуже детально розповідати не потрібно. Все ж ви на робочому інтерв’ю, а не у кав’ярні зі знайомим. Згадайте, чи ви одружені, чи є у вас діти. Якщо є, скільки їм років. Можна згадати, ким працює ваша дружина, але надто не захоплюйтесь.
I’m married. — Я одружений (Я одружена).
My wife (husband) is a PR-manager. — Моя дружина (мій чоловік) — PR-менеджер.
I’ve been married for 8 years. — Я у шлюбі вже 8 років.
I have 3 kids. — У мене троє дітей.
Деякі компанії не дуже схвально ставляться до фрази «I’m divorced» («Я розлучений»). Замість неї краще сказати «I’m single» («Я одинак») або «I’m not married» («Я не одружений»).
4. Освіта, робочі навички та компетенції
Рекомендуємо не обмежуватися розповіддю про формальну освіту. Набагато більше значення має реальний досвід. Але якщо ви влаштовуєтеся на роботу за спеціальністю, то про освіту розказати потрібно.
Центральний акцент має бути на ваших професійних уміннях та навичках.
I graduated from KPI with a degree in… — Закінчив КПІ за спеціальністю…
I took a training program at… — Я проходив курси з…
My professional experience includes… — Мій професійний досвід включає…
I have the following skills… — Я володію наступними навичками…
My work experience accounts… — Мій досвід роботи налічує…
Зверніть увагу, саме цей блок має бути найбільшим у вашій презентації — не менш ніж половина від усього монологу.
Оптимальний розмір — 5-8 речень.
5. Останні місця роботи та посади
Усі рекрутери питають про останні місця роботи. Тому можете відразу додати цей пункт у презентацію.
Тут важливо згадати про свої компетенції та результати, яких ви досягли, перебуваючи на певній посаді.
I worked as PR-manager in Dell Ltd. before then. — До цього я працював PR-менеджером в компанії «Dell».
For last 3 years in Dell company I’ve achieved the next results… — За останні 3 роки роботи в компанії «Dell» я досяг наступних результатів…
Інколи рекрутери питають про причини звільнення з останнього місця роботи. Це своєрідний тест на адекватність. Самостійно розповідати про це не варто, але якщо спитають — будьте готові. Почніть розповідь зі слів: «I was fired because of…» (Мене звільнили через…) або «I left my last job because of…» (Я залишив свою останню роботу через…).
6. Особисті якості
Так звані софтскіли — це другий пункт по важливості на вашій співбесіді. Адже ви маєте не тільки виконувати роботу, але й добре працювати у колективі. В презентації варто згадати декілька своїх особистих якостей, які характеризують вас як особистість.
3-4 якості буде достатньо. Більше не варто — не перетворюйте коротку розповідь про себе в акт самоствердження.
Нижче читайте найбільш розповсюджені якості, які називають під час співбесід. Оберіть серед них ті, які відповідають вам, або знайдіть свої самостійно:
- reliable — надійний
- hard-working — працьовитий
- sociable — товариський
- creative — креативний
- disciplined — дисциплінований
- patient — спокійний
- diligent — старанний
- responsible — відповідальний
- ambitious — амбіційний
- stress-resistant — стресостійкий
- initiative — ініціативний
Розкрийте свої софтскіли в презентації, а не просто перелічіть їх. Кількох речень буде достатньо. Ось наприклад:
I like working with people and know how to find a common language with anybody. I’m stress-resistant and keep patience even in bizarre and irregular situations. Also I’m pretty creative, because I fond of creation of something new.
Важливо! Рекрутери часто питають про негативні якості пошукачів. Підготувати відповідь на це питання потрібно обов’язково, але не варто розкривати його у презентації.
7. Хобі
Це опціональний пункт. Для рекрутера зовсім не обов’язково знати, чим ви захоплюєтесь у вільний час, але кілька слів про хобі допомагають зробити презентацію більш неформальною — показати у пошукачі не тільки спеціаліста, а й цікаву особистість.
In the past time I’m fond of… — У вільний час я захоплююсь…
I have a hobby… — У мене є хоббі…
На закінчення бажано поставити чітку крапку. Це можна зробити за допомогою фрази «That’s all, thank you» («Це все, дякую») або будь-якої іншої аналогічної за змістом.
Як грамотно підготуватися до співбесіди англійською?
Ми підібрали кілька простих порад, які допоможуть вам впоратися зі співбесідою англійською та справити добре враження на рекрутера.
Порада 1. Готуйтесь до співбесіди заздалегідь
Навіть якщо ваш рівень англійської достатньо високий, щоб спілкуватися, все ж варто витратити трохи часу на підготовку.
У вас не буде кількох спроб, щоб справити перше враження. Тому будь-які помилки у вимові, переплутані слова, надто довгі паузи можуть значно знизити шанси на отримання роботи. Особливо, якщо вона прямо пов’язана зі спілкуванням англійською.
Спробуйте записати свою майбутню промову в нотатник на телефоні та кілька разів прочитайте її вголос. Вчити напам’ять не потрібно — буде дуже помітно, якщо монолог буде завчений.
Порада 2. Використовуйте тільки прості слова та фрази
Чим простіші мовні структури ви використовуєте, тим менше помилок буде у презентації.
Вразити рекрутера складнопідрядними реченнями і ідіомами можна, але шансів на посаду у вас більше не стане. Зате якщо ви будете плутатися у фразах та словах, їх точно стане менше.
Збагачувати свою мову вставними словами та ідіомами — це гарна ідея. Але їх має бути зовсім трішки.
Порада 3. Зберігайте спокій
Співбесіда іноземною мовою — це вже стрес. А там і до паніки недалеко. Якщо ви занадто емоційні, перед співбесідою просто глибоко подихайте протягом 5 хвилин. Кисень насичить кров та мозок буде працювати спритніше.
Будьте морально готові до дивних запитань. Часто рекрутери хочуть перевірити, як пошукач поводить себе у стресовій ситуації. Тому задають відверто дивні питання. Наприклад:
• Яку художню книжку ви читали востаннє? Чим вона вам сподобалася?
• Якщо б ви виграли мільйон доларів, як би ви їх витратили?
• Скільки тенісних м’ячів поміститься в лімузині?
• Як перевірити роботу калькулятора?
Подібних питань може бути безліч. Підготуватися до них, на жаль, не вийде. Тому найкраще, що ви можете зробити — це не панікувати. А якщо в голову не йде зовсім нічого, жартуйте. Це завжди допомагає.
Наприклад:
— Why did you leave your last job? — Чому ви пішли з останнього місця роботи?
— The company relocated and didn’t tell me where. — Компанія переїхала, але мені не сказали, куди.
Проте обережно з жартами. Потрібно чітко відчувати настрій рекрутера та розуміти, коли можна сказали щось веселе, а коли не варто. Якщо переборщити, то HR подумає, що ви надто не серйозно ставитеся до роботи.
Фахівці радять спочатку прибирати мовний бар’єр за допомогою тренувань та практики, а вже потім вдосконалювати лексику та граматику. Адже коли мозок не бачить різниці між рідною та другою, вчити мову стає простіше. І найголовніше — простіше її використовувати.
Тому вивчайте англійську та проходьте співбесіди з блиском!
Джерело: Talent ON